Business Professionals of America

BPA

Business Professionals of America

Business Professionals of America is the nation’s leading CTSO (Career and Technical Student Organization) for students pursuing careers in business management, information technology, finance, accounting, office administration, and other business-related career fields.

With 45,000 members in over 1,800 chapters across 25 states and Puerto Rico, BPA is a co-curricular organization that supports business and information technology educators by offering co-curricular exercises based on national standards.

2021-2022 BPA Officers

BPA Officers
Officers of the BPA Chapter include (LEFT TO RIGHT) President - Brendan Degryse (Fairview) Computer Programming & Game Design; Vice-President - Mason Stickley (Pettisville) Computer Networking & Cybersecurity; Secretary - Ryan Brown (Ayersville) Medical Office Technologies; Treasurer - Mona Bejarano (Patrick Henry) Accounting & Business Management; AM Public Relations - Jacob Evans (Hicksville) Computer Programming & Game Design; and PM Public Relations - William Decator (Bryan) Computer Networking & Cybersecurity.

2022 National Contest Winners

BPA National Winners
Four County Career Center is pleased to announce that Sarah Breece (Patrick Henry) took 1st place and four other students placed in the top 10 at the 2022 National Leadership Conference of Business Professionals of America (BPA) held in Dallas, Texas.  Sarah is in the Medical Office Technologies program and competed in Advanced Word Processing.  The other four students are in the Computer Programming & Game Design program and three competed in the Software Engineering Team and one in Mobile Applications.  Shown with their medals and plaque are (LEFT TO RIGHT) Justin Smith-Eitniear (Ayersville); Levi Snyder (Defiance); Breece; Caiden Campbell (Wauseon); and Christian Richard (Tinora).

Ambassador Torch Award
Mason Stickley (Pettisville) received the Ambassador Torch Award.  Mason (Separate Photo) is in the Computer Networking & Cybersecurity program.


2022 BPA State Winners

State Winners - Defiance
Students who received All-State Top Ten honors from Defiance county include (FRONT - LEFT TO RIGHT) Christian Richard (Tinora) Software Engineering Team - will be competing at Nationals; Stephanie Moore (Fairview) Statesman Torch Award; Derek Froelich (Defiance) Server Administration Using Microsoft - will be competing at Nationals; Garrett Diaz (Tinora) Network Design Team; Vince Monnin (Tinora) Network Design Team; Dylan Winger (Fairview) SQL Database Fundamentals - will be competing at Nationals; (BACK - LEFT TO RIGHT) Julian Rosales (Tinora) Server Administration Using Microsoft - will be competing at Nationals; Ryan Brown (Ayersville) Basic Office Systems & Procedures; Andrew Mast (Fairview) Computer Network Technology; Dravin Lantz (Defiance) SQL Database Fundamentals; Justin Smith-Eitniear (Ayersville) Software Engineering Team - will be competing at Nationals; Levi Snyder (Defiance) Python Programming - Pilot; and Mobile Applications - will be competing at Nationals.

State Winners - Fulton
Students who received All-State Top Ten honors from Fulton county include (LEFT TO RIGHT) Braden Skates (Pettisville) Network Design Team; Evan Baumgartner (Evergreen) Server Administration Using Microsoft; Marek Kreiner (Archbold) Website Design Team; Mason Stickley (Pettisville) Statesman Torch Award - will be recognized at Nationals; and Caiden Campbell (Wauseon) Software Engineering Team - will be competing at Nationals.

State Winners - Henry
Students who received All-State Top Ten honors from Henry county include (LEFT TO RIGHT) Alexander Loe (Patrick Henry) Network Design Team; Christopher Davis (Holgate) Website Design Team; Jacob Dobbelaere (Napoleon) Fundamentals of Web Design; Raylee Zimmerman (Holgate) Website Design Team; Jazalyn Baker (Patrick Henry) Advanced Word Processing - will be competing at Nationals; and Sarah Breece (Patrick Henry) Advanced Word Processing - will be competing at Nationals.

State Winners - Williams
Students who received All-State Top Ten honors from Williams county include (LEFT TO RIGHT) Landen Nickloy (North Central) SQL Database Fundamentals; Terran Dunbar (Edon) Personal Financial Management - will be competing at Nationals; Nickolas Julian (Bryan) SQL Database Fundamentals; Collin Sprow (Edon) Interview Skills; and Erika Wishnewitz (Bryan) Basic Office Systems & Procedures - will be competing at Nationals.

2022 Regional Contest Winners

Defiance County
Contest winners from Defiance County are (FRONT - LEFT TO RIGHT) Christian Richard (Tinora); Andrew Mast (Fairview); Samantha Moore (Fairview); Stephanie Moore (Fairview); Novalie Ankney (Fairview); Arabelle Richie (Hicksville); Dylan Winger (Fairview); Levi Snyder (Defiance); (MIDDLE - LEFT TO RIGHT) Julian Rosales (Tinora); Jayce Hall (Defiance); Derek Froelich (Defiance); Brendan Degryse (Fairview); Vince Monnin (Tinora); Dravin Lantz (Defiance); Isaac Davis (Defiance); (BACK - LEFT TO RIGHT) Seth Tuckerman (Defiance); Dylan Black (Defiance); Trevor Weiderman (Defiance); Ethan Tressler (Ayersville); Garrett Diaz (Tinora); and Dale Brown (Ayersville).

Fulton County
Contest winners from Fulton County are (FRONT - LEFT TO RIGHT) Sammy Gonzalez (Wauseon); Olivia Engel (Wauseon); Marek Kreiner (Archbold); (BACK - LEFT TO RIGHT) Evan Baumgartner (Evergreen); Braden Skates (Pettisville); and Mason Stickley (Pettisville).  Absent from the photo is Emma Vaculik (Evergreen).  

Henry County
Contest winners from Henry County are (FRONT - LEFT TO RIGHT) Mona Bejarano (Patrick Henry); Reagan Simon (Liberty Center); Sarah Breece (Patrick Henry); Jazalyn Baker (Patrick Henry); (BACK - LEFT TO RIGHT) Alex Loe (Patrick Henry); Sean Hoops (Patrick Henry); Christopher Davis (Holgate); Raylee Zimmerman (Holgate).  Absent from the photo are Alex Knapp (Napoleon); Madalynn Driskill (Napoleon); and Jacob Dobbelaere (Napoleon).

Williams County
Contest winners from Williams County are (FRONT - LEFT TO RIGHT) Reilly Motter (Bryan); Collin Sprow (Edon); Erika Wishnewitz (Bryan); (BACK - LEFT TO RIGHT) Landen Nicloy (North Central); Keyin Altman (Hilltop); William Decator (Bryan); and Jaiden Yates (Bryan).  Absent from the photo ais Nickolas Julian (Bryan).